BitConnect dava ile karşı karşıya, işte detaylar!

Kripto Haber TR – BitConnect, 2018’de kapanmasına rağmen henüz kötü geçmişini atlatamadı. ABD Adalet Bakanlığı, kripto para projesinin kurucularından biri Ponzi şeması yürütmekle suçladı. Bitconnect dava ile karşı karşıya kalmasının ana sebebi olan Ponzi şemasını detaylı olarak açıklayalım.

Ponzi şeması, hali hazırda yüksek etkileşim ya da beğeni almayan bir projeyi çok fazla etkileşim alıyor gibi göstererek insanları sisteme çekmeyi amaçlıyor.

BitConnect dava edilmesi hakkında neler biliniyor?

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan resmi basın açıklamasında, borsanın kurucu ortaklarından biri olan Satish Kumbhani’nin elektronik dolandırıcılık, emtia fiyat manipülasyonu, lisanssız para transferi işi yürütme ve uluslararası kara para aklama suçlarıyla suçlanıyor.

BitConnect dava ile karşı karşıya, işte detaylar!
BitConnect dava ile karşı karşıya, işte detaylar!

BitConnect, bir piramit şeması haline gelen bir borç verme platformu olarak tanıtıldı. Bir noktada, bu projenin arkasındaki simge olan BCC, piyasa değerine göre en büyük 20 kripto para birimi arasında yer aldı. BitConnect’i çalıştırarak Kumbhani, yatırımcılardan yaklaşık 2,4 milyar dolar talep etmeyi başardı. Ponzi şeması aracılığıyla, bir ticaret botu hizmeti ve yatırımcılara BitConnect’i kullanarak büyük kârlar elde etme sözü veren bir ticaret yazılımı sağladı.

Ancak proje bir Ponzi şeması olarak işledi çünkü eski kullanıcılara yeni kullanıcılardan gelen paralar kullanılarak ödeme yapıldı. FBI Cleveland Saha Ofisinden sorumlu özel ajan Eric B. Smith, davanın suçluların kripto para birimlerine yöneldiğini açıkladı.

BitConnect dolandırıcılık davası

BitConnect davası, ABD makamları tarafından sıkı bir inceleme altında. Aktif olarak davayla bağlantılı kişileri arıyorlar ve varlıklarına el koyuyorlar. Geçen yıl Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BitConnect projesiyle bağlantılı beş kişiye dava açtı. Ancak Kumbhani suçlananlar arasında değildi.

SEC, bu kişilerden üçüyle anlaşarak komisyona 12 milyon dolardan fazla Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine el koydu. 2021 yılının sonlarına doğru komisyon, Menkul Kıymetler Yasasını ve Geleceğin Parasını işletmek için Borsa Yasasını ihlal eden Glenn Arcaro hakkında bir karar aldı. 

Bu karar, komisyonun kripto projeleri etrafındaki ilmiği sıkılaştırmaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.