Rusya, Bitcoin Madenciliğini yasallaştırmak istiyor!

Kripto Haber TR – Rus hükümeti tamamen kripto para birimlerine giriyor. Ülkenin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini para birimi olarak göreceğini açıkladıktan kısa bir süre sonra, ülke şimdi Bitcoin madenciliğini yasallaştırmak istiyor. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya’daki kripto madenciliği operasyonlarının düzenlenmesini önerdi.

Bu teklif kabul edilirse, “Elektrik üretiminde sürdürülebilir fazlalık” olan alanlarda Bitcoin madencilik operasyonlarını destekleyecek. Ayın başlarında Rusya, Bitcoin varlıklarında 200 milyar dolara sahip olduğunu açıkladı.

Rusya’da Bitcoin madenciliği yasallaşabilir

Yerel bir haber ajansından gelen rapora göre, teklifin bir kısmının, madencilik şirketlerine ve veri merkezlerine Rusya’da madencilik operasyonlarını kurmak için ödenen ücretlerin düşürülmesini önerdiğini söyledi. Bu madencilik firmaları ve veri merkezleri Rusya’da belirli yerlerde kurulacak.

russia

Bakanlık ayrıca, daha fazla enerji gönderenler için yüksek enerji oranları şarj ederek bireylerin güç kullanımını sınırlayacağını da sözlerine ekledi. Rapor, enerji eşiğinin daha sonra belirleneceğini de ekliyor. Bakanlık, enerji kullanımını izleyerek konut, sosyal tesisler ve altyapı tarafından kullanılacak yeterli enerjinin olacağını kaydetti. Raporda ayrıca bakanlığın kripto madenciliğini ticari bir faaliyet olarak tanıyacağı belirtildi. Hükümet, kripto madenciliği firmaları tarafından elde edilen kârları vergilendirerek sektörden gelir elde etmeyi planlıyor.

Çin kripto madenciliğini yasakladıktan sonra Rusya, hash oranının önemli ölçüde artmasıyla önemli bir madencilik merkezi haline geldi. Rusya’nın üçüncü en büyük Bitcoin madenciliği ülkesi olduğuna inanılıyor.

Ülkedeki kripto düzenlemeleri

Rusya’nın kripto düzenleyici çerçevesi belirsiz bir durumda. Farklı devlet kurumları, sektörün nasıl düzenleneceği konusunda bölünmüş durumda. Rusya Merkez Bankası, yatırımcılara yönelik artan risk nedeniyle kripto yasağı çağrısında bulunuyor.

Öte yandan, Rusya maliye bakanlığı bir yasak yerine kripto düzenlemelerini savundu. Geçen hafta, Rus hükümeti kripto düzenlemelerini onayladı, ancak Rusya Merkez Bankası başkanı kripto para birimlerinin kullanımına karşı çıkmaya devam edeceğini söyledi.

Rusya’daki önde gelen hükümet destekli kurumlardan bazıları, kripto para birimi sektörünün düzenlenmesini destekledi. Rusya’nın önde gelen bankalarından Sber’in Başkan Yardımcısı Anatoly Popov, finans kurumunun tüm sektörü yasaklamak yerine kripto düzenlemelerini savunduğunu söyledi.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.