Intel Bitcoin madenciliği için özel işlemci tasarlıyor!

Kripto Haber TR – Amerikan teknoloji şirketi Intel Bitcoin madenciliği için özel tasarlanan işlemci hakkında bazı detayları açıkladı. IEEE Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı (ISSCC) 2022 sırasında duyuruldu.

Intel, raporlarında yeni 2. nesil Bonanza Mine işlemcilerin 3.600 Watt’ta çalışacağını belirtti. Bu, Bitcoin madenciliği için kullanılan en yüksek performans olacağı anlamına geliyor. Şirketin 2018 raporları, hedefinin güç tüketimini yaklaşık %15 oranında azaltmak olduğunu gösteriyor. Bonanza maden yongaları ultra düşük voltajlı ve çok enerji verimli olacak.

Intel Bitcoin madenciliği için adımlar atıyor

Intel, Bitmain, MicroBT ve NVidia gibi rakiplerinin tamamen farkındadır. Ancak, bu kadar yüksek konumdaki oyuncularla rekabet etme konusunda kendilerine güveniyorlar. Bitmain’in madenci Antmienr S19j Pro 104T aleti şu anda 104 Thash/s’de 3.068W’da çalışıyor. Ancak en yeni ürünleri, 3010W’da 140 Thash/s’de çalışıyor. 

Intel is about to launch a Bitcoin mining chip

İşlemci piyasaya sürülmeden önce dahi, şimdiden birkaç müşterisi oldu. Bunlardan bazıları BLOCK (CEO Jack Dorsey), Argo Blockchain ve GRIID Altyapısıdır. Ana hedef, Bitcoin (BTC) madencilik verimliliğini artırmaktır. BMZ2 yongaları, 40 TH/s’lik performans için 2.293W’lık güç çekecek. Bu, terahash başına yaklaşık 56,97 joule (J/Th) düşük enerji tüketimi olarak kabul edilir.

Her bir Bonanza Mine ASIC, madencilik için 258 motora sahiptir. Intel, bu motorların düşük olarak nitelendirdikleri 355mV voltajda çalışacağını söylüyor.

Blok zincirlerinin tam potansiyeli açığa çıkarması için sürdürülebilir çözümler

Birçoğu BMZ2’nin Bitcoin ve verimli madencilik için büyük ölçüde faydalı olacağına inanıyor. Bob Burnett, bunun sektör için bir yükseliş hareketi olacağını söyledi. Divvy Systems/Barefoot Mining’in eski Intel çalışanlarından biridir.

2022’nin sonunda Intel, tüketicilere işlemci sunmaya başlayacak. İlk müşterileri GRIID, 2025 yılına kadar ilk ASIC rezervinin yaklaşık %25’ini almayı bekliyor. İlk Bonanza işlemcisi şimdiden harikalar yarattı, bu nedenle BMZ2 için beklentiler oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.