Elektronik perakende devi 12 Bitcoin ATM’si kuracak!

Kripto Haber TR – Almanya merkezli perakende devi Media Markt, Avusturya’daki 12 şubesine Bitcoin ATM’leri kurmayı planlıyor. Hareket başarılı olursa, çok uluslu şirket, müşterilerinin Kurant otomatlarını kullanarak Bitcoin satın almalarına izin verecek.

Avrupa’nın perakende devi Bitcoin ATM’leri kuracak

Media Markt, birkaç yıl önce Bitcoin ATM’lerini test etmeye başladı. O sırada, Viyana’daki mağazalarına Bitcoin ATM’leri kurmanın uygulanabilirliğini değerlendiriyordu. Şimdi şirket, Avusturya merkezli 12 şubesine Bitcoin ATM’lerinin kurulmasına karar verdi.

Bitcoin satın almak isteyen yerel müşteriler Kurant otomatlarını kullanabilir. Kurant, Avusturya, Almanya, Yunanistan ve İspanya dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde 200b Bitcoin ATM’lerinin kurulumunun arkasındadır. Kurant’ın genel müdürü, bu otomat makinelerini perakende işletmelerine kurmanın daha fazla insanı kripto para birimlerine çekmesi gerektiğini söyledi. Avrupa’nın en büyük elektronik perakendecisi olan Media Markt, 1000’den fazla mağaza işletmekte ve Avrupa çapında milyonlarca müşteriyi kendine çekmektedir. 2021’de şirketin gelirleri 22 milyar doları aştı.

2021’de Media Markt, şirketin birkaç hizmeti durdurmasıyla sonuçlanan bir bilgisayar korsanlığı saldırısının kurbanı olmuştu.

Media Markt Türkiye’de Bitcoin ATM’si kuracak mı?

Küresel olarak perakende devleri, müşterileri çekmek ve elde tutmak için kripto para birimi sektörüne yöneliyor. Geçen yılın sonlarına doğru Hırvatistan’ın en büyük süpermarket zinciri olan Konzum, kripto para kullanımını kabul etti. 

Latin Amerika, özellikle kripto para birimi inovasyonuna kendini adamıştır. Meksika’nın önde gelen süpermarket zinciri Elektra, müşterilerin fatura ödemelerini fiat para birimleri yerine Bitcoin kullanarak yapmalarına olanak sağlamak için BitPay ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu hizmeti başlatmasına rağmen Elektra, müşterilerine kripto para birimi işlemleriyle uğraşmanın yüksek düzeyde risk içerdiğini hatırlattı. Perakendecinin kripto para birimi yatırımlarından kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu tutulamayacağını da sözlerine ekledi.

Media Markt henüz Türkiye için benzer bir adım atacağını açıklamadı. Fakat Türkiye, dünya çapında en fazla kripto para yatırımı yapan ülkeler arasında yer aldığını düşünürsek ilerleyen zamanlarda açıklamalar duyma ihtimalimiz oldukça yüksek.

insidebitcoins

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.