Bitcoin madenciliği yapmak tarih mi oluyor?

Kripto Haber TR – Bitcoin madenciliği zorluğu son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, Bitcoin madenciliğinin, Çin’in bir madencilik yasağı getirmesinden sonra geçen yıl Mayıs ve Haziran aylarında büyük ölçüde etkilendikten sonra tam toparlanmaya ulaşmasıyla ortaya çıkıyor.

BTC.com’a göre, Bitcoin madencilik zorluğu şu anda saniyede 190.71 exahash (EH/s) ortalama hash oranında 26.643 trilyon seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin madenciliği zorluğu, ağdaki genel hesaplama gücünden elde edilen bir ölçümdür. Metrik, Bitcoin ağındaki işlemleri onaylama ve BTC madenciliği yapmanın zorluk seviyesini gösterir. Madencilik zorluğu, Çin’in geçen yıl kripto madenciliğini yasaklamasından sonra büyük düşüşler kaydetti. Bununla birlikte, çoğu madencilik firmasının tekrar çevrimiçi olmasıyla, kripto pazarında devam eden düşüş eğilimine rağmen Bitcoin ağı toparlanacağını söyleyebiliriz.

Fakat BTC.com’dan gelen veriler ayrıca madencilik zorluğunun önümüzdeki 12 gün içinde artmaya devam edeceğini gösteriyor. Platform, bu metriğin bu süre içinde 26.70 trilyona ulaşacağını tahmin ediyor.

crypto mining

Bitcoin madencilik firmaları da son birkaç gündür oldukça aktif. F2Pool, 88 BTC bloğu çıkararak hash oranına en fazla katkıda bulunan şirket oldu. Poolin 76 BTC blok ile ikinci oldu.

Bitcoin madenciliğinde toparlanmaya rağmen, Bitcoin değeri şu anda dokuz ayın en düşük seviyesinde yer almakta. Bitcoin’in değeri şu anda 35.000 dolar civarında, bu da geçen yıl Kasım ayında elde edilen 69.000 dolarlık zirveden kayda değer bir düşüş anlamına geliyor. 

Bitcoin madenciliği yasakları

Geçen hafta, Rusya Merkez Bankası’nın geçen yıl Çin tarafından uygulanan yasağa benzer şekilde kripto madenciliği ve ticareti konusunda tam bir yasak önerdiğini belirtti. Bu, Rusya’nın kripto para birimlerini yasaklamayı ilk görüşü olmadığını hatırlatalım.

Çin madenciliği yasakladıktan sonra, bazı kripto firmaları daha önce dostane bir kripto düzenleyici çerçevesine sahip olan Rusya’ya taşındı. Madencilik faaliyetlerinin yükselişi, Rusya’yı en iyi Bitcoin madencilik merkezleri arasına yerleştirdi. Geçen Ağustos ayında Rusya, madencilik hash oranının yaklaşık %11,2’sini oluşturarak ABD ve Kazakistan’dan sonra dünyanın üçüncü en büyük Bitcoin madencisi haline geldi.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi başkan yardımcısı Erik Thedeen kısa süre önce, tüketilen yüksek miktarda enerjinin AB’nin iklim hedeflerine ulaşmasını engellediği için madenciliğini yasaklaması gerektiğini söyledi. Thedeen, düzenleyicilerin daha enerji verimli olduğu için hisse kanıtı madenciliğine odaklanması gerektiğini belirtti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.