Bitcoin ağ hash oranı ATH seviyesine ulaştı!

Kripto Haber TR – Bitcoin fiyatı düşüş trendinde olabilir, ancak Bitcoin ağı güçlenmeye devam ediyor. Bitcoin ağ hash oranı 12 Şubat 2022 itibari ile 248.11 milyon TH/s ile rekor seviyeye ulaştı.

Bu metrikteki artış, küresel Bitcoin madencilerinin sayısındaki hızlı artışa bağlanabilir.

Bitcoin ağ hash oranı ATH’ye ulaştı

Bitcoin ağ hash oranı, madencilik ekipmanının bir işlemi onaylamak için ihtiyaç duyduğu kazım gücüdür. Bu kazımdaki artış, Bitcoin ağının daha yüksek güvenliğe sahip olmasını garanti ederek siber güvenlik saldırılarına daha az eğilimli olmasını sağlar.

ATH’ye yapılan son sıçrama övgüye değer, çünkü sadece bir günde bu metrik %31,69 artarak önceki 188,40 EH/s’den 248,11 EH/s’ye ulaştı. Geçen yıl boyunca, bu metrik yüzde 54,33 arttı. Yazma sırasında ise hash oranı 209.63EH/s’ye düşmüş durumda.

Bitcoin ağ hash oranı, Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasından sonra 2021’in ortalarında büyük bir darbe aldı. Bu yasaktan önce Çin, tüm küresel madencilik hash oranının yaklaşık %34’ünü oluşturan en büyük Bitcoin madencilik merkeziydi. Yasak, birçok madencinin kapatılmasına olmasına neden oldu, ancak madencilik firmalarının ABD ve Kazakistan gibi diğer ülkelere taşınmasıyla, madencilik operasyonları tamamen iyileşti ve hatta Çin yasağından öncekini bile aştı.

Bitcoin madenciliği hash oranı büyümeye devam edebilir

Kripto para birimleri fiyatları artan oynaklığa tanık olmaya devam ederken, bazı analistler BTC ağının güçleneceği konusunda iyimser. Uzmanlara göre, Bitcoin ağı her zamankinden daha güçlü olmaya devam edecek.

Core Scientific’in kurucu ortağı ve CEO’su Michael Levitt, küresel Bitcoin madenciliği hash oranının gelecek yıl katlanarak artacağını belirtti. Ancak, ağın büyümesinin BTC’nin fiyatına ve geliştirilmekte olan herhangi bir altyapının başarısına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi. Block’un CEO’su Jack Dorsey, BTC ağının büyümesini artırma çabalarında ihtiyatlı davrandı. Dorsey, bir BTC donanım cüzdanı oluşturma ve Bitcoin Lightning ağının benimsenmesini iyileştirme gibi girişimlerde yer aldı.

Bu çabalar BTC ağının büyümesini desteklemeye devam ederken, Bitcoin madencilik faaliyetlerinde kullanılan enerji konusunda hâlâ tartışmalar sürüyor. Madencilerin çoğu yenilenebilir enerjiye geçtiklerini söylese de, bazı düzenleyici kurumlar henüz ikna olmuş değil. Geçenlerde bir AB yetkilisi, Bitcoin madenciliğinin yasaklanması gerektiğini hatırlatalım.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.