Avustralya, ilk Bitcoin ve Ethereum ETF’leri yayınladı!

Kripto Haber TR – Avustralya’daki ilk kripto para borsasında işlem gören fonlar (ETF’ler) Perşembe günü işlem görmeye başladı. Bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi, piyasanın büyük bir durgunluğa tanık olması ve fiyatların tasfiyeler arasında kayda değer düşüşler kaydetmesi ile gerçekleşti. Bitcoin ve Ethereum ETF’leri hakkında gelişmeleri gelin açıklayalım.

Avustralya’nın ilk Bitcoin ve Ethereum ETF’leri

Bir menkul kıymetler ve türev borsası olan Cboe Australia, 21Shares Bitcoin ETF ve ETFS 21Shares Ethereum ETF’yi yayınladı. Bunlar, Avustralya’daki yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum fiyatlarına maruz kalmalarını sağlayan ilk ETF’lerdir.

Diğer medya raporları, Cosmos Purpose Bitcoin Access ETF’nin aynı gün Cboe’da işlem görmeye başladığını da ekledi. Bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi, daha fazla Avustralyalıyı hareketli kripto para birimi alanına çekebilir. Swyftx anketi tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırma, Avustralyalıların yaklaşık %20’sinin büyümeye devam etmesi beklenen kripto para birimlerine sahip olduğunu ortaya koydu.

Cboe Australia CEO’su Vic Jokovic, gelişmeler ile alakalı şunları söyledi:

İlk kripto ETF’lerini Avustralya’da piyasaya sürmek için ETF Securities ile ortak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. 

Ayrıca, bu ETF’lerin “Daha fazla Avustralyalının portföylerini düzenlenmiş bir şekilde kripto para birimine maruz bırakmasının yolunu açacak çığır açan ürünler” olduğunu söyledi. Bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi, kripto para piyasası Terra LUNA ve UST stabilcoin’in çöküşüyle ​​​​bir darbe aldığında geldi. Bu iki tokenin çöküşü, yeni yatırımcıların güvenini azalttı ve Cboe Australia’daki üç yeni ETF, 1 milyon doların altında ilk işlem hacimlerini kaydetti.

Ayrıca, piyasa düşüş eğilimi kaydettiğinde ETF’ler başlatıldı. Bitcoin ve Ethereum fiyatlarındaki küresel bir satış, kripto ile ilgili ürünlerin değerini etkiledi. Ancak, piyasa şu anda uzun vadede bu ETF’lerin fiyatlarına yardımcı olabilecek güçlü toparlanma işaretleri gösteriyor.

ABD henüz bir kripto ETF’sini onaylamadı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), böyle bir ürün için artan talebe rağmen bir spot kripto ETF’sini onaylamakta tereddüt etti. Geçen yıl Ekim ayında komisyon, BTC’nin fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkaran vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF’sini onayladı.

Son zamanlarda SEC, Grayscale ile şirketin Bitcoin ETF onayı ile ilgili özel bir toplantı yaptı. Grayscale, dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisidir ve Grayscale Bitcoin Trust’ı bir ETF’ye dönüştürmeyi planlıyor. SEC, fiyat manipülasyonu korkusu nedeniyle spot Bitcoin ETF’lerini onaylamakta tereddüt etti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.