ABD, El Salvador Bitcoin Yasasını hafifletmek için yasa tasarısı önerdi

Kripto Haber TR – Üç senatör, Bitcoin’i El Salvador’da yasal ihale olarak kabul etmenin sunduğu riskleri azaltacak bir yasa tasarısı sundu. El Salvador Bitcoin Yasasını geçen yıl uygulamaya başladı. Yasanın uygulanması, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi küresel kuruluşlardan eleştirilerle karşılandı.

Önerilen yasa tasarısı , “El Salvador Yasasında (ACES) Kripto Para Birimi için Hesap Verebilirlik” olarak adlandırılıyor. Tasarı, BTC’nin yasal ödeme aracı olarak kullanılmasıyla ilişkili riskleri azaltmayı amaçlıyor. Üç senatöre göre, Bitcoin kullanımı kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerini artırdı.

El Salvador Bitcoin yasası düzenlemesi

Senatörler Bill Cassidy, Jim Risch ve Bob Menendez bu tasarıyı destekliyorlar. Senatör Cassidy’ye göre, Bitcoin’in ülkenin para birimi olarak benimsenmesi kara para aklama olaylarını teşvik edebilir ve ABD’nin çıkarlarını baltalayabilir.

Senatörler konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesi, Orta Amerika’daki savunmasız bir ABD ticaret ortağının ekonomik istikrarı ve finansal bütünlüğü hakkında önemli endişeler uyandırıyor.

Bu tasarı onaylanırsa, federal kurumlar çeşitli faktörler hakkında yaklaşık iki ay sonra bir rapor yayınlayacak. Bu faktörlerden biri de Bitcoin yasasının ülkenin finansal bütünlüğü üzerindeki etkileridir. Ayrıca ülke içinde Bitcoin kullanımının Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ile uyumlu olup olmadığını da değerlendirecektir.

El Salvador bitcoin 1280x720 1

Değerlendirilmesi gereken ikinci faktör, El Salvador’daki siber güvenlik altyapısıdır. Ülke içindeki kripto para birimlerinin kullanımını ve herhangi bir saldırı tehdidini değerlendirecektir. Ayrıca, banka hesabı olmayanların ve ayrıcalıklı olmayanların Bitcoin ile nasıl etkileşime girdiğine de bakacaktır.

Bukele Bitcoin yasasından memnun değil

El Salvador başkanı Nayib Bukele, bu Bitcoin yasası nedeniyle üç senatöre ateş püskürdü. Bukele, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

https://twitter.com/nayibbukele/status/1494066643625988107

Bukele, El Salvador’un Bitcoin yasasına geri dönmeyeceği konusunda kararlı. Bitcoin yasası geçen yıl Eylül ayında uygulandı ve o zamandan beri ülkedeki işletmeler dijital varlığı bir ödeme aracı olarak kabul etmeye zorlandı.

Dünya Bankası ve IMF, ülkeyi Bitcoin’in benimsenmesinin finansal istikrar için bir risk oluşturabileceği konusunda uyardı. Bununla birlikte, Bitcoin destekçileri Bitcoin Yasasını desteklemek için ön saflarda yer alıyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.