Binance, Mastercard ve Visa desteklemeyeceğini açıkladı!

Kripto Haber TR – Binance bugün yayınladığı bir blog yazısında, Rusya’da verilen Visa ve Mastercard kredi kartlarının artık kripto para borsasında ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyeceğini açıkladı. Rus tüketicilerin Rusya dışındaki kurumlar tarafından verilen Mastercard ve Visa kartlarını kullanamayacakları da ima edildi.

Duyuru metnine göre yasak, bu kartlar kullanılarak yapılan tüm işlemler için geçerli olacak. Yeni politika bugün başlayacak ve yeni düzenlemeler ise 9 Mart UTC saat 21:00’de yürürlüğe girdi. Limitlerin Binance’in kredi kartlarını kabul eden yan kuruluşlarına uygulanıp uygulanmayacağı belli değil. 

Binance Rus finans kurumlarını engelliyor

Binance’in yayınladığı son makalesine göre yeni politikanın nedeni Visa ve Mastercard’ın son zamanlarda yaptığı eylemler. Visa ve Mastercard, Cumartesi günü Rusya’daki işlerini durduracaklarını açıkladı. Bu açıklamanın ana nedeni gündemde olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanıyor.

123474886 binancegettyimages 1237524781
Binance Rus finans kurumlarını engelliyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao da politika değişikliğinin bir uyum eylemi olduğunu öne sürdü. Duyurudan sonra, karar üzerinde hiçbir kontrollerinin olmadığını Twitter’da yayınladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao daha önce Rus kullanıcılarına yönelik kapsamlı bir yasağı ahlaksız olarak nitelendirdi. Şirketin çoğunlukla hükümet kısıtlamalarına uyacağını kaydetti.

Mastercard ve Visa kartlarının yasaklanması yurt içi satın alımları durdurmayacak

Birkaç gün önce dün alınan önlem, Rus müşterilere yönelik tam bir yasak gibi görünmüyor. Rus kullanıcılar, Binance hesaplarını çeşitli yöntemlerle finanse edebilir. Bu yöntemler arasında banka havaleleri, üçüncü taraf ödeme işlemcileri ve kripto para yatırma işlemleri yer alır.

Bununla birlikte duyuru, Rus yatırımcıların erişebileceği alternatiflerin sayısının giderek azaldığını ima ediyor. Duyuru, Coinbase’in 25.000 Rus bağlantılı adresi kara listeye aldığını belirtmesinden sadece birkaç gün sonra geldi. Ayrıca, Güney Kore borsalarında yaygın Rus IP bloklarının iddialarından günler sonra geliyor.

637807912140929064
Mastercard ve Visa kartlarının yasaklanması yurt içi satın alımları durdurmayacak

Rusya’ya sert yaptırımlar

Cumartesi günü Rus bankalarına uygulanan yaptırımların ardından Mir, kartlarına yönelik talepte şimdiden bir artışa tanık olduğunu iddia etti. – Mir, Rusya’nın ödeme sistemidir – Eylül 2021 itibariyle Rusların yarısından fazlasının Mir kartı vardı. Şirketin rakamlarına göre, tüm işlemlerin %32’sini oluşturuyordu.

Rusya’yı SWIFT’den engellemek de benzer korkulara yol açtı. Rusya’nın benzer SPFS sistemi gibi alternatiflerin artması olasıdır. SWIFT, bankaların sınır ötesi ödemeler için kullandığı güvenli iletişim sistemidir.

Çarşamba günü, PayPal Rusya’da yeni müşterilerin kaydını askıya aldı. Cumartesi günü, çoğunlukla tüketici para transferleri olmak üzere oradaki hizmetlerinin engellendiğini duyurdu. Paypal, bir süre para çekme işlemlerine izin verileceğini söylemeye devam etti. Şirket, hesap bakiyelerinin mevcut kural ve düzenlemelere göre dağıtıldığını belirtti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.