Biden, kripto düzenlemesi ile ilişkili kararı onayladı!

Kripto Haber TR – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, kripto düzenlemesine ilişkin çok beklenen yürütme kararını imzaladı. Bu karar sonucunda Biden, sektördeki en popüler yatırımcılar başta olmak üzere büyük bir tepki aldı. Yürütme emri, hem tüketiciler hem de genel finansal sistem için riskleri azaltırken ülkenin kripto endüstrisindeki lider konumunu güvence altına almayı amaçlıyor.

Dijital varlık endüstrisi, kripto para birimleri sahneye çıktığından beri standart bir düzenleyici çerçeveye sahip değil. Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ve Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese ortak bir açıklamada, karardan memnun olduklarını belirtti.

Biden, kripto alımını yasaklayacak mı?

Bu düzenleme ile birlikte işletmeler, yatırımcılar ve tüketiciler için risklerin azalması bekleniyor. Ayrıca Biden, kara para aklamayı önlemek için uzun vadede de bir adım atması bekleniyor.

EfjGkgIX0AIYLhw 1
Biden, kripto alımını yasaklayacak mı?

Geçen hafta ABD hükümeti, kapsamlı bir kripto para düzenleyici çerçevesinin geliştirilmesini hızlandırma gereğini dile getirdi. Bu, Rusya’ya Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle uygulanan yaptırımların ardından geldi. Yaptırımlara rağmen, Rusya’nın kripto para piyasasındaki fonlara erişmeye devam etmek için dijital varlıklardaki düzenleme eksikliğinden yararlanabileceğine dair endişeler sürüyordu. 

3 Mart’ta Biden, Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketini duyurdu. Bu kez yaptırımlar, Başkan Putin’in bazı ortaklarının yanı sıra Rus oligarklarını da hedef aldı. Yürütme kararı aynı zamanda kara para aklama ve yasadışı finansal işlemler için kripto para birimlerinin aralıksız kullanımını da ele alacak. Bu sayede kripto para birimlerindeki yasa dışı işlemlerin ulusal güvenlik için oluşturduğu tehlikeyi de dikkate alacak.

Federal politika yapıcılardan ayrıca merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) araştırma ve geliştirmeye öncelik vermeleri istendi.

CBDC Nedir?

CBDC, kısaca ulusal kripto para birimleri için tanımlanan kısaltmadır. Kripto paraların giderek popüler hale gelmesi hükümetlerin de dikkatini çekmiştir. Halihazırda Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika gibi ülkeler kendi kripto paralarını çıkarmış ve halkına sunmuştur.

Kripto Haber TR yazarı olarak CBDC’lere olumlu bakmıyorum. Kripto para yapısı itibariyle bağımsız, herhangi bir dış komut ile kısıtlanamaması sebebiyle günümüzde popüler hale gelmiştir. Eğer hükümetler kendi oluşturacakları kripto paralara da müdahale edecekse buna kripto para dememiz doğru olmaz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.