Apple, Rusya’ya yaptırım uygulayacak!

Kripto Haber TR – Rus finans kurumları, Batı’nın uyguladığı yaptırımlardan ağır şekilde zarar görüyor. Apple, Rusya pazarıyla bağlarını koparan küresel kurumlar listesine katıldı.

Artık, Apple Pay ABD ve diğer batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle artık Rus bankaları tarafından kullanılamayacak.

Apple, Rusya yaptırımlarına katıldı

Bir Rus haber kaynağı olan RBC’ye göre devlet destekli bir Rus bankası olan Promsvyazbank’ın üç uygulaması artık App Store’da mevcut değil. Bu uygulamalar mobil bankacılık, PBS yatırımları ve PBS içeriyor.

Apple, Rusya'ya yaptırım uygulayacak!
Apple, Rusya’ya yaptırım uygulayacak!

Rusya’nın Ukrayna işgali ardından Batılı ülkeler Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladı. ABD, Rusya’nın en büyük dört bankasına yaptırım uyguladı. ABD Başkanı Joe Biden’e göre, bu yaptırımlar Rusya’nın küresel ekonominin bir parçası olmak için dolar, euro, sterlin ve yen cinsinden ticareti sınırlayacak. PSB, kullanıcılarına uygulamanın App Store’da eski haline getirilmesi için çalıştığını belirten bir e-posta gönderdi. Uygulamayı daha önce indirmemiş olanların web siteleri üzerinden “PSB İnternet Bankası”nı kullanmalarını isteyen bir paylaşım yaptı.

ABD Hazine Bakanlığı, Promsvyabank’a yaptığı açıklamada, ABD yargı alanındaki tüm varlıkları donduruldu ve ABD vatandaşları ve kuruluşlarının yabancı varlık kontrol ofisinden özel izin almadan onlarla iş yapmaları yasaklandı.

Kripto topluluğu Rusya-Ukrayna krizine tepki gösteriyor

Ukrayna’nın devam eden işgalinin ortasında, kripto topluluğu Ukrayna ordusuna ve halkına bağış yapmak için adım attı. Ukrayna’ya 4,1 milyon dolardan fazla kripto bağışlandığı biliniyor.

En büyük kripto para borsası platformlarından biri olan FTX’in CEO’su geçtiğimiz günlerde borsaya kayıt olan her Ukraynalının ücretsiz 25$ alacağını duyurdu. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, hem Ukrayna hem de Rus halkına zarar vereceğini söyleyerek savaşın durmasını savundu. Buterin, Rusya doğumlu bir geliştiricidir.

İşgalden önce Rusya, uluslararası ticaret için Bitcoin kullanımını kabul edeceğini ima etmişti. Putin ayrıca Bitcoin madenciliğinin ülke için büyük karlara katkıda bulunabileceğini söylemişti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.