Cardano giderek benimseniyor, işte detaylar!

Kripto Haber TR – Cardano ağı geçen aydan itibaren giderek benimseniyor. Cardano blok zinciri bu süre içinde 400 yeni projeye giriş yaptı ve cardano ağı 100.000 yeni cüzdan tarafından oluşturuldu.

IOHK Başkan Yardımcısı Salı günü bir LinkedIn platformu üzerinden bir post yayınladı ve ağda yaklaşık 900 projenin geliştirilmekte olduğunu açıkladı. Bu projelerden 400’ü 11 Mart’tan bu yana geliştirme aşamasında.

Cardano büyük büyüme kaydetti

Cardano blok zinciri, 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından oluşturuldu. Hoskinson ayrıca Ethereum blok zincirinin kurucu ortağıdır, ancak daha fazla vakit ayıramayacağını söyleyerek projeden istifa etti. IOHK, son on gün içinde Cardano blok zincirindeki en iyi altı projeden bahsetti. Projeler, ADA ana ağına giden, test ağlarını başlatan veya açık beta yoluyla başlatılan token takaslarını ve merkezi olmayan finans uygulamalarını içeriyor.

Cardano blok zincirindeki en yeni projelerden biri, SingularityNET ile ortaklaşa oluşturulan AGIX ERC-20 Dönüştürücü Köprüsü’dür. Bu araç, blok zincirinde kullanılmak üzere ERC-20 tokenlerinin köprülenmesini kolaylaştırmak için bu hafta başlatıldı. Köprünün Cardano’nun DeFi sektörü için muazzam faydalar sunması bekleniyor.

Cardano’nun cüzdan etkinliği de giderek artıyor ve 22 Mart’tan bu yana yeni ADA cüzdanlarının sayısı 100.000‘e ulaştı. Şu anda, yaklaşık 3.26 milyon ADA cüzdanı bulunuyor. ADA cüzdanlarının günlük ortalama büyüme oranı 2000’den 8129’a yükselirken, günlük işlemler 22 Mart’ta 106.952’den 19 Nisan’da 106.525’e geriledi.

Cardano’nun büyüme istatistikleri hala geride

Cardano blok zincirindeki yeni projelerin sayısı artıyor olabilir, ancak merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) sayısı geride kalıyor. DeFiLlama’dan yaptığımız incelemelere göre, Cardano’nun blok zincirindeki 10 projenin toplam 224,96 milyon dolarlık kilitli değere (TVL) sahip olduğunu gösteriyor. 

ADA aynı zamanda, değiştirilemez token (NFT) sektöründe de iyi durumda değil. Ağ, son 24 saat içinde en yüksek NFT satış hacmine sahip ilk 15 blok zinciri ağı arasında yer almıyor. Bu listenin dışında Theta, yalnızca 375$’lık satış hacmiyle 15. sırada yer alıyor. ADA geçen yıl Eylül ayında akıllı sözleşmeleri başlattığında, Ethereum, Solana, Avalanche ve Flow gibi diğer en iyi blok zincirlerine rekabet gücü sunacağına dair söz verdi. 

Hoskinson kısa süre önce ADA’nın bu rekabet gücünü Vasil hard fork’un Haziran ayında uygulanmasıyla elde edebileceğini duyurdu. Hard fork, ADA’nın blok zincirinde önemli performans iyileştirmeleri sunacağı düşünülüyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.