Avalanche yöneticisinden önemli blockchain yorumu!

Kripto Haber TR – Avalanche blok zincirindeki kilit yöneticilerden biri olan Kevin Sekniqi, Web3’teki birinci katman ağlar için neden basitliğin gerekli olduğunu açıkladı. Yönetici, blok zincirlerin istenen performans seviyelerine yakın zamanda ulaşacağını belirtti.

Avalanche, piyasadaki önde gelen blok zincirlerinden biridir. Bu proje, düşük gaz ücretleri(fee) ve yüksek hızları nedeniyle sektörde övülmekte. Avalanche şu anda toplam değer kilitli (TVL) ile dördüncü en büyük blok zinciridir. DeFiLlama’ya göre TVL’si 10.79 milyar dolar işlem hacmine sahiptir. Merkezi olmayan finansta (DeFi) AVAX ağının benimsenmesi, Avalanche için oldukça önemli olduğunu belirtelim.

Avalanche yöneticisi: “Blockchain altyapısı basitliğe odaklanmalı”

Sekniqi, oldukça önemli bir teknoloji olan blok zinciri altyapısının ihtiyacı olan unsurları açıklamak için Twitter’dan blockchain ağının dezavantajlarını ve potansiyelini değerlendirdi. Yönetici, her merkezi olmayan sistemin özetle basitliğe odaklanması gerektiğini söyledi.

Sekniqi, blockchain ağların mimarisinin “basit ve sıkıcı” olması gerektiğini çünkü aksi takdirde işlem hacmini ve gecikmeyi artıracağını söyledi. Sharding ve zk-rollups gibi ölçeklendirme tekniklerinin “havalı” teknolojiler olmasına rağmen blok zincirlerinin amaçlarına ulaşmasını sağlayamayacaklarını da sözlerine ekledi.

https://twitter.com/kevinsekniqi/status/1512467480593285125
Sekniqi’nin Twitter’dan yaptığı blockchain yorumu

Bu nedenle Sekniqi, en iyi çapraz zincir sisteminin birbirine bağlı “sıkıcı” katman bir blok zincirlerinden oluşan bir altyapı olacağına inanıyor. Ek olarak Twitter üzerinden basit ve sıkıcı olduğu düşünülen ağların bir listesini paylaştı. Bu ağlar arasında Ethereum, Avalanche, Solana, Luna ve Cosmos yer alıyor. Ayrıca, Ethereum geliştiricilerinin Avax ağında yeniden organize olmaları ve bir alt ağ olmaları gerektiğini açıkladı.

Ancak bu açıklamaya Ethereum topluluğu tarafından karşı çıkıldı. Topluluk, Ethereum ağındaki doğrulayıcı sayısının Avalanche ağındaki doğrulayıcılardan 234 adet daha fazla olduğunu açıkladı. Ayrıca Sekniqi’nin açıklamalarını Ethereum ağını zayıflatmaya yönelik olduğunu iddia ettiklerini açıklayalım.

Yazar yorumu

Avalanche yöneticisinin bu açıklamalarını Kripto Haber TR yazarı olarak yerinde buluyoruz. Blockchain ağı, halihazırda kullanılan tüm teknolojik gelişmeler arasında en dikkat çekici ve önemli teknoloji olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple blockchain ağını yavaşlatacak her tür adımın atılmaması, sade bir görünümde kalmasını yerinde bir görüş olarak görüyoruz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.