Almanya DeFi sektörünü düzenleyecek!

Kripto Haber TR – Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün düzenlenmesi için çağrıda bulunuyor. Düzenleyici kurum, Avrupa Birliği’nin sektör için açık ve tek tip bir düzenleyici çerçeveyi onaylamasını istiyor.

BaFin’in yönetici direktörü Brigit Rodolphe, düzenleyici kurumun kripto para birimi alanını düzenlemenin ötesine geçmesini ve DeFi sektörüne bakmaya başlamasını istiyor. BaFin, kripto para birimi hizmetlerini düzenlemekle görevli düzenleyici kurumdur.

BaFin kripto düzenlemeleri istiyor

Ülkede faaliyetlerini başlatmak isteyen kripto para birimi şirketleri, düzenleyiciden bir kripto saklama lisansı almalıdır. Düzenleyicinin ayrıca bankalar ve sigorta şirketleri gibi diğer finansal kurumlar üzerinde de denetimi vardır.

BaFin, DeFi alanından ve sektördeki düzenleyici risklerden bahseden bir makale yayınladı. Düzenleyici, AB ülkelerinin bir araya gelmesini ve yatırımcıları korumak için alanı düzenlemesini istiyor.

Rodolphe ayrıca bilgisayar korsanlığı saldırıları ve dolandırıcılık olasılığı gibi tüketicilere yönelik risklere de değindi. Bu yaşanan sorunlar milyonlarca kayba neden oldu. Ayrıca, DeFi’nin yeni teknolojileri benimsemesine rağmen düzenlemeler dahilinde çalışması gerektiğini savundu.

Almanya Defi alanında ne gibi adımlar atıyor
Almanya Defi alanında ne gibi adımlar atıyor

“Ütopya mı? Daha doğrusu distopya mı? Kripto kredimi ertelemek istersem kiminle iletişime geçmeliyim? Kripto varlıklarım aniden tamamen kaybolursa ne olur? Her halükarda bu tür durumlar için mevduat koruma fonu bulunmamaktadır” denildi.

Ayrıca geleneksel finans dışındaki tüm finansal hizmetlerin lisanslanması ve denetlenmesi gerektiğini ve sektöre açıklık getirecek kuralların oluşturulması için düzenlemelerin savunulması gerektiğini söyledi. Düzenleyici çerçevelerin tüm Avrupa ülkelerinde benzer olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Defi alanında ne gibi adımlar atılıyor

Şu anda dünya çapında en kripto dostu ülkelerden biri bu ülkedir. Ülkenin uzun vadeli kripto para kazançları konusunda sıfır vergi politikası var. Bir Mart raporu ayrıca Almanların yaklaşık %50’sinin kripto yatırımlarıyla ilgilendiğini gösterdi.

2021’de blok zinciri dostu yasalar ve alan için düzenlemeleri sıkılaştırma planları da dahil olmak üzere kripto alanıyla ilgili stratejik hamleler yaptı. Rodolphe’ye göre, DeFi düzenlemeleri, geleneksel finansal ürünler için oluşturulan düzenleyici çerçeve ile aynı düzeyde etkinliğe sahip olmalıdır.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.