625 milyon dolar Ether ve USDC çalındı, işte detaylar!

Kripto Haber TR – Ronin ağında, merkezi olmayan finans sektöründe şimdiye kadarki en büyük hırsızlık olayı olarak adlandırılabilecek gelişme yaşandı. Geçtiğimiz salı günü ağ üzerinde, 625 milyon dolardan fazla Ether ve USDC çalındığı duyuruldu.

Ronin ağında yaşanan Ether ve USDC hırsızlığı

Ronin Network, Salı günü bu istismarı doğrulayan bir blog yazısı yayınladı. Saldırı, popüler oyna-kazan Axie Infinity oyununun yayıncıları olan Sky Mavis’in ağını etkiledi. Ronin ağı o zamandan beri blok zincirinden para yatırma ve çekme işlemlerini kolaylaştıran işlemleri dondurdu.

Blog gönderisinde, ekibin çalınan fonları kurtarmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını belirtti. Hackerler, 23 Mart’ta ağdan 625 milyon dolardan fazla ETH ve USDC çekti. Blog gönderisinde, saldırganın ağ doğrulayıcı düğümlerine yetkisiz erişim elde etmek için saldırıya uğramış özel güvenlik anahtarlarını kullandığını belirtiyor. Hackerler, fark edilmeden varlıklarını geri çekmeyi başardı. Yapılan bu büyük çaplı hırsızlık, yapıldıktan neredeyse bir hafta sonra tespit edildi.

Sky Mavis, Axie Infinity oyununun artan popülaritesinin ardından Kasım ayında büyük bir kullanıcı yükü yaşadıktan sonra saldırganın ağda yapılan değişiklikler nedeniyle fonları başarıyla çaldığını söylüyor. Değişiklikler durdurulurken, o sırada verilen izinler hiçbir zaman iptal edilmedi.

En büyük DeFi hırsızlığı yaşandı

Bu Ronin ağ saldırısı, şimdiye kadarki en büyük DeFi istismarı olarak adlandırılabilir. En büyük saldırı geçen yıl bir bilgisayar korsanının Poly ağından 611 milyon dolar çalmasıyla gerçekleşti. Ancak, bu fonların çoğu iade edildi. Geçen ay, Wormhole köprüsündeki başka bir istismar 322 milyon dolarlık hırsızlığa yol açtı.

Ronin ağından çalınan kripto paraların çoğu hâlâ saldırganın cüzdan adresinde bulunuyor. Ancak 6250 ETH zaten diğer cüzdan adreslerine taşındı. CoinGecko’ya göre, Ronin ağının yerel tokeni RON, son 24 saat içinde yaklaşık %20 düştü.

Yetkililerin saldırıyı yapan kişiyi yakalamak için elinden geleni yaptığını söyleyebiliriz. Kripto Haber TR yazarı olarak bizim görüşümüz yaklaşık bir ay içerisinde hackeri yakalaması yönünde.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.